Top
Saver Makina Paslanmaz İmalat Tesisat ve Otomasyon San. Tic. ve Ltd. Şti.
HT Solito
Özellikler

"Solito", birçok müşteri grubuna, ekonomik avantajları ile tanımlanmış etiketi ile beraber tekstil sektörünün hizmetine sunulmuştur. Makina imalat sektöründeki "ekonomiklik" kavramı, son kullanıcıya maddi anlamda sağladığı kazanç ve verimlilik terimleri ile günümüzde daha çok kullanmaya başlamıştır.

Peki bir boya makinası için ekonomiklik kavramı nasıl açıklıyoruz? Kısaca bu tekstil makinasının tesis içerisindeki göstermiş olduğu enerji ve çevre performansıdır. Kolay kullanım ile zamandan tasarruf, az bakım maliyeti ile artı yönde ekonomik fayda ve sahip olduğu farklı kullanım prosesleri ile çevreye bırakılan minimum miktarda atık. Diğer taraftan uluslar arası kabul görmüş standartların eksikliği nedeni ile tekstil makinalarının enerji ve çevresel performanslarının arttırılması konusunda biz tekstil makine imalatçılarına geçmişe oranla daha çok görev düşmekle beraber daha ekonomik ürünler üretmenin bilincindeyiz.


 • İlk Yatırım Maliyetlerinizi maximum 6 ayda geri kazanma imkanı.

 • İşçilikten min. %50 tasarruf sağlama imkanı.

 • Yerden veya varolan alanınız içerisinde %50 tasarruf sağlama imkanı.

 • Yedek parça maliyetlerinizden %50 tasarruf sağlama imkanı.

 • Kısa Proses özelliklerimiz ile ürününüz müşterinize erken teslim avantajı.
Saver makina halihazırda "Eco Salvo" ile teknolojik mükemmellik anlamında seviyesini en üst sıralara taşıdı ve başarılarının sürdürebilirliği anlamında ise Türk tekstil makinacılığının kalesi haline geldi. Bununla beraber makina sektöründe sürdürülebilir teknoloji kavramını ön planda tutarak tekstil endüstrisini destekleyen çözümleri sunmayı ilke edinmiştir.


Düşük flotte oranlı boyama, harcamalardan tasarruf etmenin ve üretim sağlamanın tek yolu olarak kabul edildi. Düşük flotte oranı ile boyamanın gerçek zorluğu boyamayı gerçekleştiren kişiye olup, bu yüzden birçok boyacı kabul eder ki; boyama kalitesini ve üretimin sürekliliğini sağlayabilmek için 1:7 ve 1:8 gibi nispeten daha güvenli flotte oranları sığınmışlardır. Değerli kumaşın üretimi için harcanan işgücü ve işletme giderleri flotte oranını daha da önemsizleştirmiştir. Yabancı rakiplerin yanı sıra artan yasal baskılara karşı koymak için endüstri, maliyeti düşüren ve verimliliği arttıran su ve zaman tasarrufu ile daha çok ilgilenmektedir.

Prosesin başından sonuna kadar kumaş ve su döngüsü durmaksızın, boya işlemini bitirerek, güvenli, maliyeti düşük ve daha ekonomik boyama yapılabileceğini kanıtlayabiliriz. Ayrıca tasarladığımız ürünlerde tek seferde tek seferde düşük maliyette boyama yapabilmek için boya ve kasar banyosunu güvenli bir flottede tutarak yıkamalardan da tasarruf sağlayabilirsiniz.
Avantajlar1 (1/1) Flote oranı ile çalışabilen, Kayış-Kasnak güç aktarmalı Ana Sirkülasyon Pompası.
2 Kademesiz olarak Lineer Aktüatör ile ayarlanan Düze Sistemi.
3 Çok ince kumaşlarda bile karışmayı önleyen J-Box Sistemi.
4 Yüksek filtrasyon alanına sahip yatık tip filtre.
5 Yüksek ısıtma gradyanına sahip, girişinde oransal kontrollü dik tip ısı eşanjörü.
6 %100 Sıcak su hazırlık tankı. (Flote : 1 / 4 ).
7 Düze çıkışında kumaşı açan Eliptik kumaş borusu.
8 Uzun kuleli aktarma sistemi ile minimum kumaş gerilimi.
9 J-Box alt kısmına montajlı teflon film ile takılmadan, sürekli kumaş akışı.
10 Büyük çaplı ön kapak ve kombine emniyet sistemi.
11 Güçlü Konstrüktif yapısı sayesinde dış kısma sorunsuz kumaş aktarımı.
12 Direkt ve Endirekt ısıtmalı, mikserli boya ve kimyasal kabloları.
13 Mükemmel tasarlanmış iç yapısı ile basınç altında ürün transfer edebilen Dozaj Pompası.
14 Minimum kayıp ile boya aktarımı.

1. Kısa Proses Ekipmanları

 • Numune alma ve mal boşaltma esnasında kumaşın bağlantı yerini bulmak için Dikiş Kontrol sistemi,
 • Elektrik panosu içine monte edilmiş, motor hızı ve dolayısı ile banyo akışını ayarlayan Pompa invertörü,
 • Isıtma ve Soğutma için IP konverter kontrol edilen Oransal vana,
 • Zamandan, enerjiden ve işçilikten tasarruf amacı ile kullanılan Rezerve tankı, makina boyama prosesine devam ederken bir sonraki adım için gerekli olan sıcak suyu istenilen derecede hazırlayıp gerektiği zaman makşnaya otomatik olarak almak için kullanılan bir sistemdir. Kimyasal madde stoklama, rezerve tankının bir diğer avantajı olarak karşımıza çıkar,
 • Ön hazırlık kasar, boyama, durulama ve ıkama gibi her proses sonunda sıvı banyosu pompa yardımı ile hızlı bir şekilde boşaltılabilir,
 • Kumaş boya makinalarınız için yüksek verimli makina içi yıkama sistemidir. Bu sistem makinalarınızı temizlerken iç yüzeyi boya sonrası kalıntı ve liflerden temizler. Kumaş yıkama suyu, sıcak makina üzeyine aktarılarak önceden ısıtılabilir ve böylece kayıp enerji tekrar kazanılmış olur. Otomatik iç yıkama ile maliyetleriniz ve işlem zamanlarınız düşer ayrıca manuel temizleme zamanı ortadan kalkar,
 • 2. İlave kabı ile boya maddelerinin sisteme eklendiği, otomatik vana ve endirekt ısıtma sistemi ile donatılmış ekstra ilave kabıdır.

2. Makinenizde Sıcaklık Ayarlanması


Makine içinde pompa ile çekilen su düzelere ısı değiştiriciden geçirtilerek basılırken su akış yönünün tersine akımda ısı değiştiriciden buhar ve soğutma suyu geçirilerek en üksek efektivite ile flottenin soğuması veya ısıtılması sağlanır. Bir PT100 ile ohm cinsinden okunan değerler PLC'ye iletilerek sıcaklık değişimi istenilen SET sıcaklık değerine kadar kontrol edilir. PLC Kontrolü ile vanalar oransal olarak açılarak derece/dakika cinsinden ısıtma ve soğutma yapılabilir.

3. Rezerve Tankından Taşar Yıkama


Pompanın rezerve tankından su alması ve düzeye basması sağlanır. Aynı zamanda maximum su seviyesinin korunması için zaman zaman makine boşaltma vanası açılarak taşar yıkama yapılır. İstenirse bu sırada ısı değiştirici devreye sokularak rezerve tankından gelen suyun daha fazla ısıtılması sağlanır. Bu işlem sırasında Rezerve tankındaki su biterse PLC direkt olarak hattan su alır ve işleme devam eder.

4. Hattan Taşar Yıkama


Makine emiş hattına ana hattan su verilir ve ısı değiştiriciden geçirilip süzelere basılarak temiz su ile efekif yıkama yapılır. Makinanın artan su seviyesi taşar vanası ile açılarak sabit tutulur. Bu işlem, su miktarı, zaman ve seviye kontrollü olarak yapılır. Litre cinsinden taşar yıkama, su giriş hattındaki flowmetre ile kontrol edilerek sürekli tekrarlanabilir yıkama efekti sağlar.

5. Analog Seviye Kontrol Sistemi

Manyetik Yüzer Şamandıra ile cihazın dışında bulunan analog seviye kontrol çubuğunun üzerinde oluşan direncin 4-20 mA değerine çevrilmesi ile kontrol edilir. Tek dezavantajı makine içerisindeki kumaş miktarı kadar su taşırdığında taşan su seviyesi hesaplayamaz. Avantajı ise makine su boşaltma işleminden sonra yeni su alma işleminde kumaşın üzerindeki su miktarının hesaba katarak gerekli miktardaki suyu makinaya alır, otomatik olarak PLC üzerinden min. ve max. kontrol seviyesi ile kontrol edilir. Tüm su alma işlemlerinde ortak nokta; pompa koruma seviyesine kadar çalışmaz, sonrasında su alma işlemi başlar ve set edilen seviyeye gelindiğinde su alma vanası kapanarak kuleler çalışmaya başlar.

6. Tuz Fonksiyonu


Boya öncesi program devam ederken Rezerve tankına kumaş miktarına göre su alınır ve boya banyosu için gerekli sıcaklığa PT100 kontrollü olarak ısıtılırken rezerve tankından Endirekt ısıtmalı kimyasal kabına maximum seviyeye kadar su alınır ve otomatik olarak mixer devreye girer. Aynı zamanda set edilen sıcaklığa kadar ilave kabı ısıtılarak içerisindeki su rezerve tankına basılır böylece Rezerve tankı-ilave kabı arasında bir su döngüsü başlar. Bu döngü sırasında ilave kabına tuz konularak eritilir. İlave kabından tuzlu su istenilen miktarda rezerveye alınarak boya banyosu için kullanıma hazır olarak bekler.

7. Su Alma Fonksiyonu


Flowmetre ile Kumaş miktarı ve max. su seviyesi PLC'den veya Flowmetreden set edilerek ayarlanır, makinaya su alınırken ana pompa çalışmaz. Su giriş hatlarından sonra hatta monte edilen flowmetre ile sadece su giriş anında miktar ölçülebilir. Prosesin herhangi bir anındaki miktar değişimi ile tespit edilemez. Analog seviye çubuğu ile beraber kullanımda hem makinaya alınan su miktarı hemde prosesin herhangi bir anında kumaş üzerinde kalan su miktarı analog seviye tarafından belirlenerek gerekli ek miktar flowmetre ile takviye edilir. Taşar yıkama işleminde harcanan su miktarı flowmetre ile kontrol edilir.
Teknik Özellikler
 • Solito, yüksek sıcaklık (135°C) halat boyama makinasıdır.
 • Hassas ve teknolojik kumaşların ön hazırlık, boyama ve yıkanması için kullanılabileceğinin yanı sıra daha az gramajlı özgü, döşemelik, ve havlu kumaşları içinde özel seçimler sunar.
 • Flote oranı 1:4 - 1:5 (Yıkama prosesi dahil).
 • Sıvı hazırlık amaçlı dik tip rezerve tankı. (Seviye kontrollü).
 • İnverter kontrolü ile farklı hızlarda ana pompa kullanım imkanı verir.
 • Dokunmatik ekran endüstriyel PLC.
 • Seviye probları ile beraber mikser karıştırılmalı yan boya ve kimyasal kapları.
 • Uç bulma sensörü ile Kumaş hız kontrolü.
 • Analog seviye kontrol sistemi ile seviye ölçümü.
 • İç yıkama sistemi.
 • Pompa emiş hattına konumlandırılmış alt kollektör ve içinde filtrasyon sistemi.
 • Ana pompa yardımı ile boşaltma fonksiyonu.
 • Makinanın dış kısmında gövde borulu ısıtma eşanjörü.
 • İsteğe göre Plaiter yardımı ile en iyi kumaş istiflemesi ve kumaş sirkülasyonu.
 • Lineer aktüatör ile ayarlanabilir düze sistemi.

Sistem üzerinde kullanılan pompalarımızın diğer pompalardan üstün kılan özellikleri

 • Teknik olarak doğru seçilmiş Debi ve Basma Yüksekliği değerinin ortaya çıkarmış olduğu Salyangoz kesiti ile Kavitasyona sebebiyet vermeksizin çalışma imkanı.
 • Optimum seviyede paylaştırılmış emiş hatları dağılımı ve kollektör besleme düzeni ile kesintisiz pompa performansı ve banyo aktarımı.
 • Güçlü Rulman yatağı Konstrüksiyonu ve Yataklama elemanları tasarımı.
 • Silisyum Karbür tip özel Salmastra sistemi.
 • Motorun gücünü kaplin yerine kayış-kasnak sistemi ile aktarımı, böylece kaplin ayarı gerektirmeksizin montaj/demontaj kolaylığı.
 • Doğru seçilmiş Salyangoz ve Fan kullanımı ile köpük oluşumuna sebebiyet vermeden çalışma imkanı.
 • Minimum 2 yıl rulman ömrü ile minimum bakım.
 • Düşük su miktarı ile çalışabilen Axial tip emiş fanı.
 • Özel uygulamalar için farklı Hm ve Q (Basma Yüksekliği ve Debi) tasarımları.
Ölçüler
Dökümanlar